fbpx
Tavsiye

Oyuncağın Cinsiyeti Olur mu ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Öncelikle şunu belirteyim bu yazı karar merci, mesleki bir profesyonel, bir pedagog yada çocuk psikoloğu tarafından değil, evladını yetiştirmeye çalışırken araştıran, okuyan, öğrenmeye çalışan ve bu süreçte kendi süzgecinden geçirip mantıklı bulduklarını size ileten Mühendis Baba tarafından yazılıyor. Sonra vay sen doktor musun, yok sen psikolog musun denilmesin diye baştan söylüyorum.

Bir çocuğa cinsiyet kavramını öğretmek çok önemli burada hemfikiriz fakat bunu öğretirken ön yargılar ile ve baskı ile öğretmek yapılan büyük hatalardan birisi. Birçoğunuzla aynı fikirde olmak sevindirici. Çünkü pedagog ve çocuk psikologlarına göre oyuncakların cinsiyeti yoktur. Bu yazıyı hazırlarken oldukça farklı uzmanlıklarda birçok uzman çocuk psikologu ve pedagog yorumunu, incelemesini okuyup öyle hazırlandım. Yine de hatamız olur da yanlış bir cümle kurarsak muhakkak bildirin ki düzeltebilelim. 

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Oyuncakların cinsiyeti ne demek tam olarak biraz ona değinelim. Çocuk oyuncaklar vasıtası ile gerçek hayatı betimler. Yani bir kız çocuğu annesinin veya babasının kullandığı araba ile ilgili betimleme yaparak trafikteymiş gibi oyun kurması çok normal.Ya da bir erkek çocuğun yetiştiği evdeki mutfak eşyaları ile temizlik sırasında kullanılan temizlik gereçleri ile çocuk kendini sizin günlük hayatınız içine dâhil edecektir.

Onun hayatında baba da anne de rol modeldir. Ve çocuk anne ve babasını gözlemleyerek zaten cinsiyet kavramını oluşturuyor bunun için özel bir eğitim verilmesine çoğu zaman gerek yoktur. Toplum genellerini ele alırsak anne ve babası ile birlikte seyahat eden bir çocuğun büyük olasılıkla babası arabayı kullanacaktır. Yani çocuk arabayı baba kullanır, anne ona yardımcıdır olgusunu da fark edecektir. Ya da benzer şekilde makyaj yapanın anne, saçını tarayan sakal tıraşı olanın baba olduğunu da, mutfakta ailece yemek hazırlanan evde anne yemeği hazırlarken babanın yardımını da görecektir.

Aksine yasaklamalar, uzaklaştırmalar cinsel kimlik yerleşimi sırasında daha olumsuz sonuçlar oluşturacaktır. Çocuklar genel olarak renkli şeylerden hoşlanırlar. Bu konuda toplum kızlara tüm canlı renkleri özgür kılarken, erkek çocuklarını koyu renk ve albenisiz renklerle eşleştirmiş. Bu da doğal olarak çocuk için diğerini cazip hale sokuyor. Bu noktada verilecek olan tepki sen kız mısın pembe istiyorsun demek yerine, sana sanki bu renk daha çok yakıştı şeklinde olabilir.

Anne evde yemek yapar çocuğa bakar, baba işe gider eve gelince televizyon karşısına geçer anneden hizmet alır mantığına değinmeyi hiç düşünmüyorum. Zaten cinsiyet rollerinin dışında bir kavram o.

Umarım söylemek istediklerimi doğru anlatabilmişimdir… 

İsimdeki mühendis kelimesi bir unvandan başka bir şey değil aslında. Yapmış olduğum ve yapacağım incelemelerin hepsi mühendis unvanı ile değil babalık içgüdüsü ile yapılıyor. Yani ürün içerikleri önce bu süzgeçten geçiyor. İlk günden bu yana ‘’Bilgi Paylaştıkça Büyür’’ dedik tüm mühendisinoğlu ailesi olarak. Ve kısa sürede bilginin ne kadar büyüyebileceğine hep birlikte şahit olduk. İşte şimdi bilgiyi daha da büyütmek adına bu sayfadayız. Biz de sizler de…

1 Yorum

  1. Özellikle erkek çocukların üzerindeki bu baskıdan ‘sen erkeksin arabayla oyna,erkek adam bu renk giyer mi?’ zihniyetinden bende yılmış durumdayım ve elimden geldiğince etrafımdaki insanlara bunu anlatmaya çalışıyorum. Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Bir sorum olucak süpürgenin markası ne acaba ve süpürge sesi çıkartıyor mu süpürge hastası bir çocuğum var çünkü 😁

Yorum Yaz