fbpx
Tavsiye

Her Ebeveynin Ortak Derdi: Bebek Arabası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Instagram hesabımızı takip edenler biliyor 1 yıldır ne çektiğimizi şu bebek arabalarından.

Koray doğmadan önce işin bu kadar içerisinde olmadığımız, en ince ayrıntısına kadar incelemediğimiz için bilemedik, herkesin ağzındaki o ”travel sistem” lerden nasibimizi biz de aldık. Öyle büyük bir dertmiş ki kullanmadan bilemedik tabii ki. Büyük derken, lafın gelişi değil gerçekten BÜYÜK.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Puset ile birlikte kullanırken pek farketmiyorsunuz aslında. Çünkü kolayca puseti söküp emniyet kemeri ile oto koltuğu haline getiriyorsunuz, baza kısmını da bagaja sığdırıyorsunuz. ( Arabanızın bagajı ufaksa bu nokta bile problem olacaktır. ) Fakat ne zaman puseti bırakıp normal oturma aparatına geçtik işler o zaman değişti.

Oturma bölümü o kadar büyük ki onunla birlikte kapattığınızda boyu arabadan uzun oluyor bırakın bagajı 🙂 Satınalırken size bu şekilde katlanabildiği falan söyleniyor. Yalan değil katlanıyor da hiç biryere sığmıyor kimse bundan bahsetmiyor.

Bir keresinde inat edip bu şekilde sığdırmaya çalıştım aracın bagajına ve bebek arabasının 4 tekerleğini de sökmem gerekti bu işlem için. Akıl karı değil yani.

Çözüm olarak bebeğin oturduğu bölümü söküp ön koltuğa koyup, bagaja da baza kısmını sığdırabiliyoruz fakat yağmurda, karda, soğukta bu işlemi yapan ebeveyn için işler kolay olmuyor. Arabaya lanet ediyorsunuz resmen .

Beş ay dayanabildik. Sanırım ilk 4 ay oto koltuğu da olabilen puset ile kullanıp son 1 ay o büyük oturma bölümünden nasibimizi aldık ve işler böyle devam etmez diyerek baston aldık.

İlk başlarda karşılaştırmamız travel sistem – baston puset olunca hayat çok güzel gidiyordu. Fakat birkaç ay sonra yavaş yavaş gerçeklerle yüzleşmeye başladık Koray’ın büyüyüp hareketlenmesi ile birlikte.

Bizim seçtiğimiz modelin oturma kısmı dar ve çocuk hareketleri ile birlikte aşağı doğru kaymaya başlıyor zamanla. En büyük dert bu. Sürekli aşağı sarkan bir bebeğin yüzünde bile okunuyor rahatsızlığı.

Bir diğer handikap her açılış kapanışta çıkan güneşlik. Aslında önemsiz olmasına rağmen zamanla insanın canını fazlasıyla sıkabiliyor.

Ve tekerlekler ile ilgili problem. Ön tekerlekleri galiba kendi başına bir araba olacakken vaz geçip buna dahil olmuşlar 🙂

Ve bizim gibi bir yere gittiği zaman ıvır zıvır ne varsa alıp arabayı dolduran biri için baston bile oldukça yer kaplayan bir araba türü.

Hiçbir bebek arabasına deve yükü ile para vermedim baştan söylemek istiyorum. Belki yaşadığımız problemlerin temelinde yatan hata budur bilemiyorum ama çok para verirsen mutlu olursun, vermezsen mutsuz olmaya mahkumsun durumunun doğru olmamasını istiyordum.

Bu dertler artık fazlasıyla can sıkmaya, rahatsız olan Koray arabaya binmek yerine kucakta durmayı isteyince, biz Koray ile birlikte bir de araba taşımaya başlayınca yeni arayışlara girdik.

Arayıştaki en büyük kriterlerimiz;

 • Bol bol uçak yolculuğu yaptığımız için katlandığında yer kaplamaması
 • Mümkünse tek elle kapanıp açabilmesi çünkü Koray çok hareketli ve çoğu zaman kucaktayken yapmak gerekiyor bu işlemi.
 • Hafif olması.
 • Sırt kısmının tam yatar özellikte olması.
 • Koray çok beyaz tenli olduğu için güneşliğinin olabildiğince büyük olması
 • Oturma bölümünün geniş olması.
 • Sadece yaz için düşünülmüş bir ürün olmaması. Bazı modellerin yan kısımları file olduğu için rüzgar geçirebilecekti.
 • Çok pahalı olmayıp, herkes için ulaşılabilir olması.

Tüm bu kriterleri değerlendirince birkaç model arasında gelip gittik. Ve Kanz Check In modelinde karar kıldık. Yukarıda saydığım notların hepsine sahip. Bunun yanı sıra ilave olarak; katlandığında ayak kısmından çıkan çekme kolu sayesinde kabin boy çekçekli valiz gibi sürerek kullanılabiliyor. Bu uçak yolculuklarında gerçekten çok büyük kolaylık sağlayacaktı.

DEVAM EDİYOR…
—– GOOGLE REKLAMI —–

DEVAMI

İlk Kullanım Notları:

 • Açma – Kapama aşırı kolay saniyeler içinde açıp kapatabiliyorsunuz hem de tek elle.
 • Katlanınca bagajda yer kaplamıyor. Dik bile konulabiliyor. Bunu aşırı beğendim.
 • Tentesi kesinlikle yeterli.
 • Koray uyurken içinde dönebiliyor bile. Hareketli uyuyan bebekler için bence büyük artık.
 • Oturma bölümü geniş. Koray bağdaş kurarak oturmayı bile denedi 🙂
 • Baston gibi ince uzun değil de daha küçük boylarda olduğu için hemen hemen aynı kiloda olmasına rağmen aşırı hafif gibi hissediyorsunuz.
 • Birgi gibi yolları blok taş olan yerde gezdik tüm gün fakat bastondan çok daha az sarsılıyor. Koray gezerken uyudu bile.
 • Ve blok taşta bile sürüşü bastondan çok daha yumuşak kesinlikle arada çok fark var.
 • Tek eksisi tekerlekleri küçük olduğu için merdivenden inişler biraz daha zor oluyor.
 • Ve biz satın aldığımızda kampanyalı fiyatı 600-700 TL aralığındaydı ki bu özelliklerdeki bir araba için harika fiyat.

Bu kez doğru arabayı bulabilmenin haklı gururu ile sürekli geziyorum itiraf edeyim 🙂

İsimdeki mühendis kelimesi bir unvandan başka bir şey değil aslında. Yapmış olduğum ve yapacağım incelemelerin hepsi mühendis unvanı ile değil babalık içgüdüsü ile yapılıyor. Yani ürün içerikleri önce bu süzgeçten geçiyor. İlk günden bu yana ‘’Bilgi Paylaştıkça Büyür’’ dedik tüm mühendisinoğlu ailesi olarak. Ve kısa sürede bilginin ne kadar büyüyebileceğine hep birlikte şahit olduk. İşte şimdi bilgiyi daha da büyütmek adına bu sayfadayız. Biz de sizler de…

11 Yorum

 1. Merhaba, bu dertten biz de çok muzdaribiz eşimle. Bebeğimiz henüz doğmadı ancak sizin gibi tecrübelilerden duyduğumuz kadarıyla travel kesinlikle pişmanlık ancak yenidoğan bir bebeği bu gibi arabalarda oturtamıyoruz. İlla sonradan bir araba mı almamız lazım lütfen bize bir yol gösterin ☹️

  • Bahsedilen sıkıntıları ben de etrafımdan çok duyuyorum ama biz inglesina trilogy aldık inanılmaz memnunuz. Hem hafif olması hem bebekken pusetle büyüyünce baston olarak kullanımı ve katlandığında da hiç sıkıntı yaratmaması ile harika. Açılıp kapatılması da tek hamle.. Kısacası bebeğiniz doğduğu andan itibaren ve ilerleyen süreçte kullanımı çok rahat, soran herkese tavsiye ediyoruz biz👍🏻

  • Bence bebeğin doğduğu ay çok önemli. Çoğunlukla evde geçecek kış bebeği ise puset+baston(ikisini birleştren aparatlar var) almanızı tavsiye ederim. Easywalker mesela hafif bir ürün. yaza çünkü pusetteb çıkıp normal arabaya oturabilir oluyorlar. travel sistem almayon derim.

 2. Oğlum 18 aylık 14 kilo. Bizde arayıştayız ama bu araba 15 kiloya kadar. 20 kilo ve üstü kabin tipi varmı acaba tavsiyeniz.

 3. Araba süper ama çift yönlü kullanımı yok bana da bir r tavsiyede bulunurmusunuz bu özellikte ayrıyeten çift yönlü olan bir araba istiyorum

 4. Merhaba, ben de bebegim dogmadan once boyle bir arayistaydim. Gb qbit plus ve gb anakucagi ile bu sorunu cozdugumu dusunuyorum. Ana kucagi ilk zamanlarda oto koltugu olarak kullaniliyor ve araba cok az yer kapliyor. 4 aylik kullanimdan sonra oldukca memnun oldugumu soyleyebilirim

 5. Bizde Travel Sistem aldık 8 ay önce. Bir hayli büyük ve bagajda yer kaplıyordu. Bebeğimiz büyüdükçe pusete sığmaz oldu. Sepeti kullanmak içinde bagajda bir hayli yer açmak zorundaydık. Dün Travel Sistem arabamı sattım. Ve bu arabayı aldım, bugün test sürüşüne çıktık. Oh be dedik çok ciddiyim 🙂 teşekkürler mühendis Bey 🙂

 6. Sanıyorum ki tek dezavantajı ağırlık kapasitesinin 15 kg oluşu. Çok da uzun sure kullanılamaz gibi gözüküyor. Maalesef maclaren aşırı pahalı ama 25 kg kapasite gibi de bir avantajı var.(arabada uyuyan bebelere selam olsun)

 7. Selamlar, bu bebek arabası kaç kilo, merdivenlerden indirip çıkarmak zorunda kalacağım o yüzden.

Yorum Yaz